A magyar kultúra napját 1989 óta ünnepeljük meg január 22-én, annak emlékére, hogy – a kézirat tanúsága szerint – Kölcsey Ferenc 1823-ban ezen a napon tisztázta le Csekén a Himnusz kéziratát.
Az évfordulóval kapcsolatos megemlékezések alkalmat adnak arra, hogy nagyobb figyelmet szenteljünk évezredes hagyományainknak, gyökereinknek, nemzeti tudatunk erősítésének, felmutassuk és továbbadjuk a múltunkat idéző tárgyi és szellemi értékeinket.
A nap megrendezésének ötlete Fasang Árpád zongoraművészhez köthető, aki 1985-ben vetette ezt fel. Végül a nap tényleges megünneplésére a Hazafias Népfront Országos Tanácsa 1988. december végi ülésén tett felhívást és 1989 januárjában ők szervezték meg az első évfordulós rendezvénysorozatot és azóta rendre évente ünneplik meg ezt a napot.
A Csorba Győző Könyvtárban Nényei Pál előadását hallgathatjátok meg Kölcsey és a Himnusz címmel.
Időpont: 2018. január 22. (hétfő) 17.00
Helyszín: Tudásközpont, Konferenciaterem
“Nagy kérdés, hogy szabad-e a Himnuszról úgy beszélni, mintha irodalmi mű lenne; szabad-e úgy foglalkozni vele, mintha egy vers lenne a sok más vers közül. Sőt! Szabad-e kritizálni, mintha kortárs lenne? Szerintem szabad. Közhely, de fontos elismételni: nem attól lesz kortárs egy mű, hogy manapság írta valaki, és nem lesz attól automatikusan elavult, ha régen írták; sohasem a mű kortárs, csak az olvasás. Szerintem a Himnusz is csak addig izgalmas, ameddig lehet ma olvasni, azaz ha lehet kortársként kezelni. Épp ezért föl kell tennünk a kérdést: mit jelenthet nekünk ma ez a vers? Milyen hatással lehet egy nemzet tudatára egy irodalmi szöveg?”