Beatrix Potter

           

151 évvel ezelőtt, július 28-án látta meg a napvilágot Beatrix Potter (1866. július 28. – 1943. december 22.) angol író, illusztrátor, természettudós és természetvédő.

Saját kezűleg illusztrált gyermekkönyveiről híres írónőről talán kevesebben tudják, hogy mikológiával (gombatannal) is foglalkozott élete során, illetve idősebb korában juhtenyésztéssel, melyben jelentős eredményeket is elért.

Beatrix Potter leghíresebb karaktere Nyúl Péter. A könyveinek főhősei mind állatok. Az állatszeretete még gyermekkorában kezdődött, mikor testvérével, Bertrammal sok kisállatot tarthattak. Nyulakat, sündisznókat, denevéreket, egereket, lepkéket, rovarokat. Bertrammal sokszor rajzolták le kis társaikat, Beatrix gyakran beszélgetett is velük. Valószínűleg ezek az élmények inspirálták később a munkára, a könyvírásban is. Illetve a gyermekkori nyarak, amelyeket testvérével Skóciában, Dalguise-ben, majd később Lancashire-ben töltöttek, ahol nagy szabadságban barangolhatták be a festői vidéket, fedezhették fel a természetet.

Beatrix tizennégy évesen, 1881-ben kezdett naplót írni, mint sok korabeli lány. A feljegyzéseit egyszerű betűmegfeleltetéses titkosírással írta. Lejegyezte a körülötte történő dolgokat, reflektált művészi alkotásokra és művészekre, megjegyzéseket fűzött a társadalmi viszonyokhoz. A naplóból nem kapunk képet személyes problémáiról, de segít megérteni az akkori társadalmat. Emellett a fiatal lány érett gondolkodását és művészet iránti érdeklődését is tükrözi. Az utolsó bejegyzés 1897-ből származik. A naplót nem csak az aprólékos kézírás töltötte meg, hanem bőven helyt kaptak benne Beatrix vázlatos rajzai is.

Annie Moore nevű nevelőnőjük gyermekeinek kezdett el később Beatrix levélben kis történetek írni az állatokról, Nyúl Péterről és barátairól. Majd ő javasolta, hogy az illusztrált levelek tartalmát mesekönyvbe foglalja az írónő.

A vidéki élet, és a brit táj bájos körítés volt a kalandokkal teli mesékhez. A Frederick Warne & Co. nyomdaipari cég, elsőre elutasította a nyuszis könyvet, végül mégis kiadták. A fekete-fehér képeket Beatrix kiszínezte, és 1902. októberében napvilágot látott a Nyúl Péter kalandjai című mű, mely hatalmas sikert aratott. Majd ezt követte Bikkmakk Mókus kalandjai, és a többi állatos történet. A szerkesztőjével, Norman Warne-nel együtt dolgozva, évi három kis könyve jelent meg Beatrixnek, amelyek írását egészen az első világháborúig folytatott. Aztán vett egy farmot, és ennek művelése, illetve a juhtenyésztés lett az élete. A Hill Top Farm volt az otthona. Itt vidéken ismerkedett meg későbbi férjével, William Heelis-szel, akivel boldogan éltek az írónő 1943-ban bekövetkezett haláláig.

Később Emma Thompson színésznő, írónő fojtatta, nem kisebb sikerrel, Nyúl Péter kalandjait, megtartva Beatrix Potter meséinek hagyományait, stílusát.

Beatrix Potter és Emma Thompson csodálatos, bájos történeteit a Körbirodalomban is megtaláljátok!